Ingredienser (4 port)
1 kg fläskytterfilé
250 g halloumi
70 g ruccola
150 g småtomater
1 kg pommes frites
2 dl matyoghurt
1 vitlöksklyfta
1 kg fläskytterfilé
250 g halloumi
70 g ruccola
150 g småtomater
1 kg pommes frites
2 dl matyoghurt
1 vitlöksklyfta
Sätt ugnen på 200 grader. Häll upp pommes frites i en ugnsplåt och tillaga i ugnen enligt instruktionerna på förpackningen. Blanda matyoghurt med pressad vitlök. Smaka av med salt och peppar.
Tänd grillen. Putsa fläskytterfilén och gnid in med olja. Salta och peppra. Grilla ca 7-10 minuter på varje sida på indirekt grill. Fläskytterfilén är färdig när innertemperaturen är ca 65-67 grader. Lägg upp på ett fat och täck med folie. Låt vila ca 15 minuter innan du skär upp den.
Skiva halloumin och grilla tills den fått fin färg. Ta av och låt svalna. Dela i mindre bitar och blanda med ruccola och halverade småtomater. Ringla över olja, vinäger, salt och peppar.
Servera fläskytterfilén i skivor tillsammans med pommes frites, halloumisallad och yoghurtsås. Toppa gärna med färska örter.